На 1 - 2 юни 2017 г. се проведе Четвъртата международна конференция „Пътят на коприната”, организирана от Институт Конфуций - София към Софийски университет „Св. Климент Охридски”. Срещнах стари приятели и се запознах с университетски преподаватели и ерудити с интереси в китаистиката, лингвистиката, философията, историята.
Конференцията има за надслов названието на известния древен междуконтинентален път, свързващ Азия, Североизточна Африка и Европа, превърнал се в символ на богатия културен обмен между Китай и света, между Изтока и Запада. Конференцията обхваща широк кръг от теми в областта на китаистиката и изтокознанието: за китайския език и литература - традиции, съвременност, перспективи; развитие на китаистиката в България и българистиката в Китай; духовни традиции, философия, култура на Китай; Пътят на коприната като връзка между цивилизации и мост между Изтока и Запада; съвременен Китай и светът; историческо и културно наследство на Китай, културен обмен и туризъм.
В качеството си на преподовател по философия в Професионална гимназия по лека промишленост – Свищов, имах честта да участвам в тази конференция с доклад на тема „Философското есе „И джъ” - Yi Zhi 弈旨 - за значението на „И”, на китайския историк Бан Гу от династия Източна Хан (25-220 г. н.е.). Това е най-древното есе, посветено на философията, символиката и същността на интелектуалната и стратегическа игра вейци или Го. В дискусионната част един от слушателите на лекцията посочи, че би било добре играта Го да се изучава в училищата като наред с игровата техника учениците се запознават и с философските й аспекти.
Радвам се, че бях част от това събитие!
Константин Байрактаров