Стратегия за развитие на ПГ по ЛПС 2010-2013


ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО ЛЕКА ПРОМИШЛЕНОСТ И СТРОИТЕЛСТВО - СВИЩОВ


Утвърждавам: ……………………..
Директор: инж. Веска Николова

 

СТРАТЕГИЯ за развитие на ПГ по ЛПС за периода 2010 - 2013

 
I. УВОД
Директорът осъществява държавната политика, като изпълнява функции и дейности, регламентирани в ЗНП, ППЗНП, ЗПОО, Длъжностната характеристика, Кодекса на труда и други специфични за образованието закони, наредби, правилници. В своята дейност се ръководи от стратегическите цели на МОMН за развитие на образованието, както и съобразно програмите за развитие на област Велико Търново, град Свищов.
Стратегията за развитието на училището за периода 2010-2013 г. се основава на опита и новаторския дух, съобразени с европейските образователни тенденции. С влизането на Република България в Европейския съюз следва да предложим образование, гарантиращо успешната реализация на завършилите училището ученици. Пред нас стои предизвикателството да помогнем на нашите ученици да се чувстват приобщени към общество, което трябва да намери своето достойно място в Европа и света.
Стратегията за развитие на училището се основава на принципите и насоките на ЗНП, Правилника за прилагане на ЗНП, ЗПОО, стратегическите цели на МОMН за развитие на образованието, както и съобразно програмите за развитие на област Велико Търново, град Свищов., дългогодишния опит и традиции в професионалното образование и обучение в училището. Тя е изработена в съответствие с изискванията на чл. 150. ал. 1, т. 1. от ППЗНП и е приета на заседание на Педагогически съвет с протокол № 13/14.09.2010 г.

 

II. СТРАТЕГИЧЕСКИ ПРИОРИТЕТНИ НАПРАВЛЕНИЯ ЗА ПЕРИОДА 2009 – 2013 от Програма за развитие на образованието, науката и младежките политики в Република България (2009 – 2013 г.)

Постигане на европейско качество на образованието
Образованието от детската градина до висшето училище запазва и доразвива уменията за учене, откривателството и толерантното отношение към „различния”. Учебният процес помага на всички възпитаници да придобият солидни умения за четене, писане, говорене и математически познания. Насърчава ги да мислят творчески, логично и самостоятелно, да се аргументират ясно и точно, да поемат отговорност и да вземат индивидуални и колективни решения. Освен това образованието изгражда практически умения за справяне, за вземане на решения и правене на актуален избор за здравето, кариерата и бъдещето, развива у децата и младите хора естетическа, културна и гражданска чувствителност. Всички образователни структури осигуряват необходимата информация, за да могат родители и ученици да направят най-подходящия за тях образователен избор.
Осигуряване на равен достъп до образование и отваряне на образователната система
Равният достъп не просто до образование, а до качествено образование е пряко свързан със създаване на условия за устойчиво развитие. На училището се възлагат сериозни надежди да изиграе решаваща роля в борбата срещу бедността и да бъде възпиращ фактор срещу изключването от обществото на големи групи хора. Промяната на училищната среда, както и изграждането на необходимата инфраструктура и мрежа от услуги, са от голяма важност за сериозни рискови групи като: хората с увреждания; хората от етническите малцинства и най-вече ромите, които са все още сегрегирани; хората, които поради различни причини са отпаднали от образователната система и не са конкурентоспособни на пазара на труда.
Развиване на условия и среда за реализиране на практика на образователната концепция за „Учене през целия живот”
Образователната концепция “Учене през целия живот” (или непрекъснато образование) открива възможности пред конкретния човек за динамичен и смислен живот, за лична професионална кариера и добри перспективи. Динамиката на съвременната икономика налага постоянно повишаване квалификацията на хората, усвояване на нови знания и умения с цел по-голяма приспособимост към нуждите на трудовия пазар. Ученето през целия живот не само спомага за поддържане на висока конкурентоспособност и на потенциални възможности за осигуряване на заетост, но то е и най-добрият начин за борба със социалното отхвърляне. Заетостта очевидно е ключовият резултат от успешното образование, но социалната интеграция е нещо повече от една добре платена работа. Всеки човек трябва да може да се възползва от откритите образователни перспективи по свой собствен избор, което означава, че системите за образование и обучение трябва да се приспособят към индивидуалните потребности и търсения. Затова училищата, институциите на висшето образование и неправителствените организации трябва да подготвят работната сила за учене през целия живот, което излиза извън рамките на консервативната образователна система и включва неформално обучение.
Стимулиране въвличането на младите хора в разработването и осъществяването на секторни политики
Грижата за младите хора е най-важна национална кауза, за да осигурим Европейско развитие на България. Затова създаването на благоприятни условия за училищно и универститетско образование, за неформално обучение, за професионално, социално и личностно реализиране на младите хора, за участие в обществения и икономическия живот, за приобщаване в управлението на местно, областно и национално ниво, за връщане в България на обучаващите се в чужбина допринася за подобряването на демографската ситуация в страната и е значим фактор за преодоляване на кризата и за догонващо Европейския съюз развитие и сближаване качеството на живот.
Превръщане на България в средносрочен план в страна, в която знанието и иновациите са двигателя на икономиката
Изграждането на общество и икономика на знанието изисква знание на високо ниво, което се изразява в създаването на нови, конкурентоспособни продукти и услуги. Научните изследвания, технологичното развитие и възможността да се превръщат резултатите от научните изследвания в икономически и социални ползи са ключови фактори за постигане на конкурентоспособност, благосъстояние и устойчив растеж. Създаването на икономическа и институционална среда, която насърчава използването на съществуващите и създаването на нови знания, ще допринесе за изграждането на общество, което е добре образовано и квалифицирано, за да създава, обменя и използва знание.

 

III. АНАЛИЗ И ОЦЕНКА НА СЪСТОЯНИЕТО НА ДЕЙНОСТТА НА УЧИЛИЩЕТО през учебната 2009/2010г.
ПГ по ЛПС провежда успешна политика по отношение подготовката на учениците по професии и специалности, които са търсени на пазара на труда и предполагат успешна реализация на завършващите училище. Училището се развива устойчиво и е намерило своето място в общинската образователна структура.
Добрата МТБ, качеството на образованието, възможността за реализация по повече от една професия, наличието на общежитие и ученически стол – това е, което прави училището привлекателно и полезно за младежите от нашата и други общини и области.
Ежегодно намалява броя на учениците в училището, което е свързано предимно с демографския фактор. Намалява се и пълняемостта на паралелките.
Учениците от гимназията не се представят много успешно на ДЗИ, но причината за това е, че избират учебни предмети, при които обучението е завършило в X клас и учебното съдържание е забравено. В този аспект трябва да се търсят различни форми за подготовка на учениците за ДЗИ извън часовете по ЗП.
Успешно е представянето на ДИ за придобиване на професионална квалификация, което идва от факта, че училището е професионална гимназия, която подготвя средни специалисти, реализиращи се в различни сфери на обществения живот с придобитите в училището професионални умения и компетенции по различни професии. Това ги прави търсени специалисти на пазара на труда.
Сътрудничество с родителите не е на необходимото ниво. Необходимо е създаването на родителски комитети, които активно да участват в училищния живот при решаване на проблеми и превенция за употреба на наркотици и упойващи вещества, намаляване на агресията сред учениците, превенция на отсъствия, бягства от училище и противообществени прояви.
Активна е ролята на УН при решаване на проблемите на училището.
Утвърдени са връзките със социалните партньори и базови предприятия. Създадена е добра система за организация, съгласуваност и контрол на резултатите от дейностите. Все още няма ефективно сътрудничество между професионалната гимназия и бизнеса.
Учителският колектив отговорно отстоява професионалните си ангажименти. Осигурена беше творческа свобода за възможно най-пълно реализиране целите на УВП за изпълнение на ДОИ.
По общообразователни предмети бяха организирани и проведени училищни олимпиади. Малък е броят на учениците, които се класират за общински кръг. Тази година учениците от училището не участваха в обявените в националния календар на МОМН състезания по професионална подготовка поради липса на средства. Постигнати са успехи по физическо възпитание и спорт, където учениците от училището участват на общинско и областно ниво.
Колективът натрупа опит за работа по проекти, който все още не е достатъчен. През последната година, въпреки усилията на колектива и представянето на няколко проекта, те не получиха финансиране.
Утвърдиха се традиции за честване на училищни и национални празници. Все повече са предаванията на училищното радио.
Работи се за взаимодействие и партньорство между учители и ученици. Изграден е и функционира Ученически съвет.
Гимназията работи на делегиран бюджет. Мотивират се морално и материално учители и ученици за постигнатите резултати.
Утвърди се система на диференцирано заплащане на учителския труд като стълб за допълнително материално стимулиране според качеството на труда.
Продължава да се осъвременява и ремонтира наличната МТБ.

1. Ученици
Образованието в ПГ по ЛП и С е професионално, с четиригодишен срок на обучение.
Приемат се ученици след завършен осми клас с конкурс по документи по различни специалности за всяка учебна година. В резултат на това се постига едно по-равномерно задоволяване на пазара на труда с различни кадри, а също така и заетост на наличните преподаватели в училището. В същото време създаваме условия за съхранение и развитие на добрите ни традиции за запазване на своята идентичност и уникалност, съобразявайки се с девиза на ЕС “Единни в многообразието”.
През изминалата 2009/2010 г. в училището са се обучавали 257 ученика в пет професионални направления по осем професии, разпределени в 13 паралелки, от които 12 с четиригодишен и 1 с двугодишен срок на обучение по следните професии и специалности:

Професионално направление 

Наименование на професията 

Наименование на специалността 

Степен на професио
нална
квалифи
кация
 

Брой паралелки 

Класове

522 Електротехника и енергетика

522040

Монтьор на енергийни съоръжения и инсталации

5220409  

Топлинна техника

II

1,5

IX,

XI

522020  

Електромонтьор

5220210  

Електрически инсталации

II

2

X,

XII

542

Производство на текстил, облекло, обувки и кожени изделия

542050

Оператор в производството на облекло

5420501

Производство на облекло от текстил

II

2

IX,

XI

543

Производство на изделия от дървесина

543090

Работник в дървообработването

5430902

Производство на тапицирани изделия

I

1

IX

582  

Строителство и геодезия

582030 Строител

5820306 Вътрешни облицовки и настилки

II

1

X

582040 Строител –монтажник

5820403 Сухо строителство

II

1,5

XI,

XII

811  

Хотелиерство, ресторантьорство и кетеринг

811060

Ресторантьор

8110602

Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения 

III

2 

XI,

XII

811070

Готвач

8110701

Производство на кулинарни изделия и напитки

II

2

IX,

X

Броят на паралелките в през учебната 2009-2010 г. е структуриран по следния начин:
- в девети клас – 3 паралелки с четиригодишен срок на обучение и 1 помощна паралелка с двугодишен срок на обучение;
- в десети клас – 3 паралелки с четиригодишен срок на обучение;
- в единадесети клас – 3 паралелки с четиригодишен срок на обучение, като в едната са обединени две специалности;
- в дванадесети клас – 3 паралелки с четиригодишен срок на обучение.

Паралелката в девети клас с двугодишно обучение е след осми клас на помощно училище и обхваща деца със специални образователни потребности, които не биха могли да придобият професия на територията на града.
Над 25% от учениците са настанени в ученическо общежитие към училището. Това улеснява много родителите, тъй като осигурява добри битови условия, педагогически контрол и не на последно място финансово облекчение. Около 20% от учениците са от близките села и предпочитат да пътуват ежедневно. Това им създава допълнителна неудобство, но е решение на родителите.
Средно за учебната година има до 10 ученика преместени в друго училище, главно по семейни причини.
Отпадналите 81 ученици за тригодишен период са главно по социални причини.
В училището с успех се обучават деца от различни етнически групи, с различен социален статус, без при това да е на лице някакво разделение, а още по-малко вражда.
Наложените наказания са предимно поради големия брой безпричинни отсъствия, допуснати от ученици. Има и единични случаи на наказания по повод създаване пречки на учителя при изпълнение на служебните му задължения и заради  унижаване на личното достойнство на съученици – прилагане на физическо и психическо насилие върху тях.
Броят на наказаните ученици остава приблизително постоянен през отделните учебни години.
В училището няма деца не владеещи в достатъчна степен български език.
През учебната 2010/2011 г. се сформираха 12 паралелки. В началото на учебната година в дневна форма се обучават 247 ученици, с 1 паралелка по-малко, спрямо миналата учебна година и с 10 ученици по-малко. Ученици, в самостоятелна форма на обучение – 26. Учениците в общежитието – 68.
Средната пълняемост на паралелките в началото на тази учебна година е 20,36 ученици, срещу 19,33 ученици за миналата учебна година.
Продължава тенденцията за намаляване броя на реализираните паралелки. През настоящата учебна година са сформирани две паралелки със специалности – „Електрически инсталации” и „Производство на кулинарни изделия и напитки”. с общ брой 56 ученици.

Силни страни
- Осъществяване на 100% на план-приема на училището за учебната 2009-2010 г.
- Обучаване на ученици в различни професионални направления и професии в зависимост от техните предпочитания.
- Обучаване на деца от рискови групи.
- Привличане на ученици не само от общината, но и от други общини на Великотърновска и други съседни области.
- Наличието на ученическо общежитие и столово хранене прави възможно поевтиняване издръжката на децата и финансово облекчаване на родителите.
- Добра координация и обмен на информация между класни ръководители, възпитатели и ръководството на училището при работа със застрашените от отпадане ученици, учениците с проблемно поведение или с противообществени прояви.
- Класните ръководители и ръководството уведомяват родителите за всички прояви на детето, за проблеми в училище и за цялостното му развитие.
- Пълноценно функциониране на УКБППМН, разглеждане на всеки случай на провинено дете.
- Часовете за СИП се използват за начално обучение на ученици над 16 год. по част от професия, различна от основната.

Слаби страни
- Ниска пълняемост на паралелките.
- Има отпаднали ученици.
- Основната част от отпадналите е по социални причини, главно в девети клас.
- Запазва се броят на учениците на поправителни изпити.
- Не намаляват неизвинените отсъствия.
- Учениците нямат навика да използват консултацията като средство за по-добро усвояване на знанията.
- Необходимо е да се разширят формите на обучение /задочна, вечерна и др./.
- Необходимо е да се развиват извънкласните и извънучилищни форми, съобразени с желанията на учениците.
- Недостатъчно разработени индивидуални програми за работа с учениците със специфични образователни потребности.
- Липса на педагогически съветник или психолог.

2. Кадрови ресурси
Педагогическият персонал се състои от 31 учители, от които 58% са жени, 74% са с образователна степен  бакалавър или магистър, 10 имат придобита ПКС, 42% са във възрастови граници до 45 години. В ученическото общежитие работят още 4 педагози като възпитатели.
Административният и обслужващо-помощен персонал е от 14 души, с което са обхванати почти пълно дейностите по охрана, поддръжка и административно обслужване.

Силни страни:
- 77% от педагогическия персонал са с образователно квалификационна степен магистър или бакалавър.
- 50% са на възраст под 45 години, което ги прави по-близки до учениците.
- Голяма част от учителите са с добър професионален опит.
- 25% от учителите са мъже, които водят предимно професионална подготовка. Това дава възможност за по-доброто ниво на овладяване на подчертано “мъжките” професии.
- Учителите повишават професионалната си квалификация според възможностите си.
- Расте интересът към допълнителни квалификации и преквалификация.
- Все по-голяма част от учителите използват ИКТ в обучението.
- Формирани са МО по общообразователна и професионална подготовка.
- Педагогическият колектив работи за обезпечаване на доброто развитие на своите ученици, като се стреми да създава позитивен психоклимат в училище.

Слаби страни:
- Съществува немалък процент учители, които не владеят в достатъчна степен или никак чужди езици.
- Стремежът към повишаване на квалификацията намалява поради липса на финансови средства.
- Липса на педагогически съветник.
- Формираните МО не работят достатъчно добре.
- Липсата на съвременни знания и умения у учителите да използват нови интерактивни методи в обучението, да разнообразяват учебния процес.
- Пренебрегва се потребността на ученика от индивидуален и диференциран подход, съобразен с психо-физиологичните му особености.

3. Образователно-възпитателен процес
Средният успех на училището през последните три години бележи сравнително малко повишение. Средният годишен успех на училището през учебната 2009-2010 год. е Добър 3,95. Успешно полагат изпитите си част от обучаващите се в самостоятелна форма на обучение и се дипломират. Увеличава се броят на зрелостниците, които успешно полагат квалификационните изпити. Запазва се броят на учениците, полагащи поправителни изпити. Слабата мотивация за учебен труд и завишаване броят на неизвинените отсъствия са проблем за голям процент от учениците.
Учениците от училището участват в състезания и конкурси на общинско, областно или национално равнище.
Реализация на учениците след завършване на образователен етап или степен – през последните две учебни години учениците завършили средно образование около 10% продължават обучението си във висши училища и колежи, а останалите успешно се реализират на пазара на труда. Много от учениците, завършили училище напускат страната и се реализират в чужбина по професията, по която са се обучавали.

Силни страни:
 - Реализация на по-голяма част от завършилите ученици.
 - Работа по проекти.
 - Участия в семинари и обучения.
 - Добри постижения в общински мероприятия.
 - Повишаване квалификацията на учителите.
 -Трайни постижения в областта на професионалната подготовка.
 - Сътрудничество между професионалното образование и обучение и пазара на труда.
 - Добри традиции за наставничеството над младите учители.
 - Разнообразието на изучаваните професии в училището дава възможност МТБ до голяма степен да се поддържа и отремонтира от самите ученици в часовете по учебна и производствена практика.
 - Училището е предпочитано от много семейства, поради възможността децата им да получат професионална квалификация по различни професии, които в последствие намират реализация на пазара на труда.
 - Часовете за ЗИП се използват за по-добро усвояване на избраната професията.
 - Часовете за СИП се използват за начално обучение на ученици над 16 год. по част от професия, различна от основната.
 - След учебните занятия компютърните кабинети са на разположение на учениците за свободен достъп, с което се уплътнява част от свободното им време.
 - Качественото професионално обучение на младите хора предоставя възможност те да реализират себе си извън общината и извън страната.
 - Всички ученици завършили училище се явяват на изпити за придобиване степен на професионална квалификация. Малък е процентът на неуспешни положени държавни изпити за придобиване на степен на професионална квалификация.

Слаби страни:
 - Недостатъчна мотивация у учениците за учене.
 - Недостатъчен повсеместен контрол за безпричинните отсъствия.
 - Недостатъчна работа по проекти.
 - Недостатъчна компютъризация на учебния процес.
 - Недостатъчна МТБ /особено по общообразователните предмети/
 - Голяма част от учениците не издържат ДЗИ или изобщо не подават заявления за явяване на ДЗИ.
 - Около 10% от завършващите продължават образованието си във висше учебно заведение.
 - Не винаги реализацията на завършилите ученици е по професията, по която са се обучавали.
 - Недостатъчно сътрудничество между професионалното образование и обучение и бизнеса.
 - Липса на информация за реализацията на учениците, завършили училище.

4. Учебно-техническа и материална база
Училището притежава собствена учебна сграда, корпус учебни работилници и ученическо общежитие, физкултурен салон, действащ ученически стол, спортна площадка.
Учебната база се състои от 14 учебни кабинета по теория  и общообразователна подготовка, 11 оборудвани на добро ниво работилници по професии, 2 компютърни кабинета, свързани с Интернет, 1 кабинет оборудван с аудио и видео техника, 1 електротехническа лаборатория и 1 строителен полигон.
Физкултурният салон е с две съблекални, обособена фитнес зала, оборудвана с велоергометът, кростренажор, лежанка и др. Разполага и с тенис маса.
Училището разполага с библиотека с над 11 000. тома. В нея обаче са малко учебниците издадени през последните години. Литературата е остаряла. Минимален е броят на новоиздадена специализирана литература.

Силни страни:
 - Наличие на добра МТБ за онагледяване на уроците по професионално обучение.
 - Наличие на достатъчен брой работилници за провеждане на практическото обучение.
 - Богат машинен парк по металообработване.
 - Наличие на строителен полигон.
 - Компютърните кабинети обхващат всички часове по ИТ и информатика. Използват се за свободен достъп за ученици и учители извън учебните часове.
 - Наличие на библиотека с учебна, техническа и художествена литература и читалня.
 - В общежитието е създаден клуб “Младежка територия” с възможности за спортуване и подготовка по ИТ.
 - В общежитието са изградени 2 компютърни зали /по един на етажите на момичетата и момчетата/, свързани към Интернет, които дават възможност за самоподготовка на учениците.
 - Отремонтирани санитарни възли в общежитието и училището.
 - Училището разполага с библиотека с над 8 000. тома.

Слаби страни:
 - Недостатъчна МТБ за онагледяване на уроците по общообразователните предмети.
 - Недостатъчна компютъризация на учебния процес.
 - Недостатъчна видеотехника за учебни цели.
 - Наличната компютърна техника бързо остарява и няма възможност за подмяната й с нова.
 - Амортизирани и морално остарели УТС. Не са достатъчно средствата за закупуване на нагледни учебни материали и пособия.
 - Мебелите в училището са изхабени и остарели и не отговарят на съвременните условия за нормална работна среда.
 - Учебниците в библиотеката, издадени през последните години са малко. Литературата е остаряла. Минимален е броят на новоиздадена специализирана литература. В последните години почти не се закупуват както учебници, така и учебно-помощна и художествена литература.
 - Поради липса на щат за библиотекар, читалнята и заемната в библиотеката не могат да работят целодневно и да се използват пълноценно.
 - Недостатъчни средства за материали за провеждане на учебната практика.
 - Неефективна и остаряла отоплителната инсталация за осигуряване на нормална отопленост на всички помещения в училището и общежитието.
 - Недостатъчна енергоефективност на сградата. Необходима е подмяна на дограма и саниране на сградите на училището и общежитието.
 - В някои стаи на общежитието на четвъртия етаж, който в момента не се използват от живущите липсват радиатори, които са използвани за подмяна на повредени радиатори в училището и общежитието. Необходимо е поставянето на липсващите радиатори.
 - Неефективно използване на легловата база в общежитието за осигуряване на собствени приходи на училището.

6. Финансиране
Начин на финансиране
ПГ по ЛП и С е второстепенен разпоредител с бюджетните кредити. Училището е на централно подчинение и финансиране от МОМН. Финансирането се осъществява чрез системата на "единната" сметка на разплащане. Няма самостоятелна бюджетна сметка. Приходите постъпват по специална транзитна сметка. Превеждат се на МОМН. За разходите си гимназията инициира бюджетни платежни нареждания. След одобрението им от МОМН се получават касово средства или се превеждат пряко на доставчиците.
Ръководството на училището търси и други източници на финансови средства за осигуряване на необходимата материална база, а именно: собствени средства от наеми, дарения, безвъзмезден труд от персонала на училището, разработване и реализиране на проекти.
Добра практика е привличането на финансови средства чрез отдаване под наем, извършване на образователни услуги и дарения.
Все по-често се търси възможност за повишаване на финансовите средства от участие в проекти и програми.

Участие в програми
В училището съществува добра практика за търсене на донорски организации, като източник за допълнително финансиране. За целта се разработват и реализират проекти, чиято крайна цел е да се подобри материалната база в училище и повишаване качеството на образователния процес. В резултат на реализираните проекти към ШАРС се създаде клуб „Младежка територия” с възможности за спортуване и подготовка по ИТ. По Национална програма „Училището – територия на учениците” по Модул „Развитие на извънкласната и извънучилищната дейност” беше реализиран проект „Спорт за всички”, по който беше изградена фитнес-зала със съвременни фитнес уреди. През изминалата учебна година училището работи като партньор на СОУ „Цветан Радославов” - Свищов по реализирането на проект „Училище без чин и показалка”, финансиран от Европейски социален фонд 2007 – 2013г., Министерство на образованието, младежта и науката по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”, „Да направим училището привлекателно за младите хора”, по който бяха изградени клубове по интереси, в които бяха включени ученици и от двете училища.
Даване на обекти под наем
ПГ по ЛПС е публична държавна собственост. Легловата база на общежитието, в която не са настанени ученици се отдава под наем, но търсенето не е голямо. Отдават се под наем работилници и учебни кабинети за провеждане на курсове за обучение по професионална подготовка на фирми, с които има уредени договорни отношения. Отдадено под наем е и помещение, което се използва за павилион и задоволява на нуждите на учениците от закуски и напитки.
Дарения и спонсорства
ПГ по ЛПС приема парични и предметни дарения. Паричните средства постъпват по специална транзитна сметка и се използват съгласно волята на дарителите. Регистрират се в книга за даренията.

Силни страни:
 - Ръководството на училището търси източници на собствени финансови средства за осигуряване на необходимата МТБ.
 - Осигуряват се собствени средства от наеми, дарения, безвъзмезден труд от персонала на училището, разработване и реализиране на проекти.
 - Провеждат се курсове за ПО съгласно ЗПОО.

Слаби страни:
 - Все още е недостатъчно участието на училището в кандидатстването и реализирането на проекти по различни финансиращи програми.
 - Необходимо е включването на училището като доставчик на обучение към Агенцията по заетостта за провеждането на различни видове курсове за професионално обучение на безработни и работещи лица и реализирането на допълнителни финансови средства и подобряване на МТБ.
 - Няма организирано учебно производство, чрез което освен обучението на учениците в реални производствени условия може да се реализира и печалба за училището.

7. Външни фактори
Една от основните задачи на преминаването към демократична система е възраждането на гражданското общество, което да създаде възможности за все по-активно включване на обществеността в решаването на образователни проблеми.
Гражданското образование в училище е насочено към формирането на знания и умения за активно взаимодействие със социалната среда, участие в демократичните процеси, изграждане на култура на поведение и взаимодействия, уважение към гражданските права и отговорности.
Върху учебно-възпитателния процес, а и върху развитието на училището като цяло влияят някои външни фактори като семейната среда на децата, икономическата обстановка в страната и в частност в общината, институции и неправителствени организации.
Ръководство, класни ръководители, учителите и възпитателите в ПГ по ЛПС поддържат тясна връзка с родителите, като своевременно ги уведомява за участието на детето им в учебния процес, дисциплината и поведението му в училище и общежитието.
Училището осъществява връзки с обществени организации, институции, имащи пряко отношение към възпитателната работа, подпомагащи дейността на училището. Провеждат се съвместни мероприятия с ДПС към РУП Свищов – множество лекции за различни проблеми на младия човек в съвременното общество. Училищната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни поддържа тесни връзки с МКБППМН и РУП и си сътрудничи при борбата с противообществени прояви на регистрирани наши ученици в РУП - гр. Свищов.
ПГ по ЛПС осъществява контакт и участва активно в дейността на Нестопански организации.

Училищно настоятелство
Училищното настоятелство при ПГ по ЛПС -Свищов, е регистрирано с Решение на Великотърновския окръжен съд от №204 от 27.01.2005г. Предмет на дейност на Сдружението е интелектуалното и личностното изграждане и развитие на учениците; формирането на тяхното индивидуално и  обществено съзнание; потенциалните им способности да възприемат и отразяват явленията и процесите в живота, като целенасочено и съзнателно да участват в тяхното изменение. Родителите, обществото и тяхната гражданска ангажираност по проблемите на образованието и възпитанието на учениците.
Цели на Сдружението: Осъществяване на програми в областта на образованието, културата, науката, изкуството, социалната дейност. Изграждане на съвременна култура и идентичност, популяризацията й като част от Общия мирен процес за взаимно опознаване и сътрудничество; Създаване на общество на възпитаници, преподаватели, родители на възпитаници на Професионална гимназия по лека промишленост и строителство – град Свищов, както и на всички приятели и привърженици на идеята за високотехнологично образование на европейско и световно равнище; Подпомагане развитието на обучението и възпитанието в Професионална гимназия по лека промишленост и строителство – град Свищов с качествено изучаване на специалните и общообразователни предмети и съдействие за издигане на социалния статус на преподаватели и възпитаници на училището, както и популяризиране на формите, методите и резултатите от обучението в същото; Подпомагане на създаването в Професионална гимназия по лека промишленост и строителство – град Свищов на съвременна образователна структура за подготовка на висококвалифицирани кадри, адекватни на предизвикателствата на XXI век, свързани с бизнеса и нуждите на Общината и областта.
Средства за постигане на целите: Организиране и провеждане на курсове за квалификация и преквалификация; Организиране и провеждане на информационни кампании, експедиции, екскурзии и издателска дейност; Провеждане на обучения на млади хора по гражданско, здравно и екологично образование; Разработване и реализиране на проекти, отговарящи на предмета на дейност, целите и принципите на Сдружението; Организиране и провеждане на семинари, дискусии, беседи, лекции и други обществени прояви; Осъществяване на изследователска и консултантска дейност. Сдружението може да извършва допълнителна стопанска дейност, както следва: туристическа, покупко-продажба на стоки, издателска и рекламна дейност, придобиване на недвижими имоти и други дейности незабранени от закона.
Сдружение “Училищно настоятелство при Професионална гимназия по лека промишленост и строителство – гр. Свищов” кандидатства с проект „Слънцето не издава фактури” към фондация „ЕкоОбщност”. Проектът за съжаление не получи необходимия брой точки и не беше одобрен за реализиране, но във връзка с този проект Училищното настоятелство участва със свой представител в информационна среща за енергийната ефективност в гр. София.
Беше реализиран проект „Зелена надежда за Свищов”, финансиран от Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество. Управителния съвет е взел участие в регионални работни срещи за създаване на партньорски взаимоотношения между младежки и неправителствени организации от области В. Търново, Габрово, Ловеч, Плевен, Русе.
УН извършва общественополезна дейност като подпомага изхранването на социално слаби ученици в стола на училището. Подпомага рекламната кампания и провеждането на обходите за осъществяване на държавния план-прием на училището.
По инициатива на УН през учебната 2009-2010 г. беше организирана Кръгла маса-дискусия на тема „Уча, за да зная, уча, за да правя, уча, за да бъда - тенденции в развитието на професионалното образование”. Целта на срещата беше насърчаване на сътрудничеството между Професионалните гимназии и работодателите и тяхното участие в процеса на професионално образование и обучение. В срещата взеха участие представители от Община Свищов, Дирекция ”Бюро по труда”- Свищов, представител на ДИУУ – София, работодатели, директори и помощник-директори на Професионалните гимназии от град Свищов, учители, ученици, родители и гости.
За оптимизиране на взаимодействието с УН е необходимо да съдействаме на сдружението за привличане на нови членове чрез изграждане на родителски комитети по класове и включването им в състава на УН. При работа по проекти УН може да се включва като партньор.

Силни страни:
- Семейна среда
 - Засилено е доверието на родителите към училището.
 - От страна на училището непрекъснато се търси връзка с родителите.
 - Тенденция за изключване на насилието като средство за въздействие.
 - Възпитаване у подрастващите нагласа за опазване, поддържани и обогатяване на училищната собственост.
Училищно настоятелство
 - Засилва своето влияние и отговорност.
 - Участие в проекти.
 - Подпомага дейността на училището.
Неправителствени организации и институции
 - Връзките с неправителствените организации и институции са засилени.
 - ПГ по ЛПС реализира успешно сътрудничество с ОЗД към дирекция „Социално подпомагане”.
 - Постоянна работа с ДПС към РУП Свищов.
 - Сътрудничество с МКБППМН.
 - Участие в проекти.
 - Привличане вниманието на фондации за съвместни действия.

Слаби страни:
Семейна среда
 - Нездрава семейна среда, която трудно се поддава на възпитателно влияние.
 - Отчуждение от семейството.
 - Липса на инициатива или усилия от страна на училището да роботи за това родителите да станат активен участник в учебно-възпитателния процес;
Училищно настоятелство
 - Не всички членове на УН са активни.
 - Слабо участие на родители.
Неправителствени организации
 - Недостатъчно ефективни връзки.


IV. SWOT – АНАЛИЗ

 

СИЛНИ СТРАНИ

СЛАБИ СТРАНИ

  •  Професионално образование, обвързано със плана за социално-икономическото развитие на общината и областта, извършвано по търсени специалности
  •  Добре обзаведено и функциониращо общежитие
  •  Осигурено столово хранене в ученическия стол на гимназията
  •  Добър сграден фонд, обзавеждане,  физкултурен салон и прилежащи спортни площадки, двор 20 дка;
  •  Осигурено постоянно видеонаблюдение и пропускателен режим
  •  Квалифициран учителски състав (77 % са с образователна квалификационна степен бакалавър или магистър)
  •  Добри професионалисти от непедагогически персонал;
  •  Добра реализация на учениците, по избраните от тях професии
  •  Учениците получават освен диплома за завършено средно образова-ние и свидетелство за професионална квалификация – II–та степен, удостоверение  за професионална квалификация по част от професията
  •  Актуални специалности, ориенти-рани към пазара на труда;
  •  Сътрудничество със стабилни икономически партньори, изнесено практическо обучение;
  •  Наличие на съвременна техника и два компютърни кабинети;
  •  Разширена INTERNET мрежа;
  •  Свободен достъп по Internet  в училището и оборудвани зали в общежитието
  •  Работещо Училищно настоятелство
  •  Библиотека с добър библиотечен фонд
  •  Работа по проекти;
  • Подписан КТД, социални придобивки.
  •  Ниско входно ниво на знания на   постъпващите ученици, нисък успех;
  •  Липса на компютри във всички кабинети и класни стаи
  •  Недостатъчно финансиране.
  •  Учебните програми не отговарят на изискванията на съвременното производство
  •  Неосъвременена материално техническа база
  •  Липса на средства и мотив за закупуване на учебници
  •  Ниска мотивация на учениците;
  •  Малък процент на заинтересовани и активни родители;
  •  Неусвояване  на средствата за извънкласна дейност
  •  Все още не е изведена като приоритет възпитателната дейност в работата на учителите
  •  Недостатъчна мотивация на учителите за повишаване на квалификацията и преквалификация
  •  Агресивност у учениците
  •  Няма художествена самодейност
  •  Голям процент на непродължаващите образование
  •  Малък брой на учениците в паралелките, което води до намаляване на финансирането на училище
  •  Неоптимизирана мрежа от професионални гимназии в Свищов
  • Неефективно сътрудничество с производствените фирми-партньори от региона

РИСКОВЕ

ВЪЗМОЖНОСТИ

/Дейности за преодоляване на рисковете/

  • Засилване на диспропорциите в качеството на образование между отделните училища
  • Засилване на неграмотността сред младите хора
  • Голям брой на отпадащите ученици
  • Непривлекателност на професионалното образование и обучение поради слаб интерес от страна на бизнеса
  • Собствено производство и услуги
  • Утвърждаване на модулното обучение и продължаващото професионално обучение
  • Разработване на електронни уроци и курсове
  • Осъвременяване на МТБ по професии;
  • Изграждане на център за професионално обучение и квалификация;
  • Изграждане на система за проследяване на реализацията на учениците;
  • Повишаване на квалификацията и обмяна на добри педагогически практики между учителите;
  • Изграждане на система за професионално ориентиране на учениците; съвместни дейности с ученици от VII и VIII клас от СОУ, ОУ
  • Система за тестово оценяване по всеки предмет и по професията, вътрешно и външно оценяване;
  • Разширяване на партньорствата с производствени фирми и други институции;
  • Усъвършенстване на училищните учебни планове, актуализиране на учебното съдържание в съответствие с изискванията на производството;
  • Развиване на художествена самодейност,  извънкласна дейност.

 

V. ОСНОВНИ ЦЕЛИ, ПОДЦЕЛИ, ЗАДАЧИ, ПРИОРИТЕТИ ЗА РАЗВИТИЕ НА ОРГАНИЗАЦИЯТА

1. Стратегическа цел.
Осъществяване на качествена общообразователна и професионална подготовка, осигуряваща пълноценна социална адаптация и конкурентна професионална реализация на пазара на труда.

2. Основни цели:
- Повишаване качеството на образованието.
- Осигуряване на равен достъп до образование и отваряне на образователната система.
 - Повишаване ефективността на сътрудничество между професионалното образование и бизнеса.
 -Усъвършенстване на механизмите за координация и сътрудничество на институциите, имащи отношение към професионалното образование в региона
 - Формиране потребности, интереси и нагласа за учене и повишаване на професионалните умения и компетенции чрез учене през целия живот.
 - Изграждане на физически и морално здрави дееспособни личности, готови да поемат граждански отговорности.
 - Повишаване на авторитета и социалния статус на учителя.
 - Формиране на чувство за принадлежност към училището.
 - Обвързване на системата за диференцирано заплащане с резултатите и реализацията на учениците

3. Дейности за постигане на целите
- Изработване на система от индикатори за ефективност на образованието, чийто резултат е свързан със създаването на единна система за оценяване на ученици и учители.
- Разработване на учебни програми и уроци с интегрирано съдържание, които да гарантират мобилност на образователния продукт, като осигурят надграждане с все по-динамично съдържание в най-важните предметни области
- Превръщане на учителя в медиатор на знанията и уменията на учениците и координатор на дейностите.
- Създаване на среда, в която образованието се възприема като ценност;
- Развиване на системата за вътрешно оценяване;
- Разширяване и стимулиране на формите за обучение и възпитание в дух на демократично гражданство и патриотизъм, здравно и екологично възпитание, потребителска култура, физическа активност и спорт
- Разработване и широко прилагане на специализирани програми за обучение в етническа толерантност на ученици, учители и родители, изучаване на културните особености и обичаите възпитаващи в толерантност и разбирателство
- Създаване на мрежа от услуги за децата от уязвимите малцинствени групи, които се нуждаят от допълнителна образователна подкрепа за изравняване на стартовите им позиции с тези на останалите деца.
- Изграждане на ефективни партньорства между гимназията, работодатели и неправителствени организации за практическата реализация на продължаващото обучение.
- Разработване и прилагане на въпросници за оценка на качеството на професионалното обучение и проучване на потребностите от обучение сред работодателите
- Сключване на договори с работодатели за осигуряване на възможност за провеждане на част часовете по учебна практика в реални производствени условия
- Създаване на възможност за участие на представители на работодателите, като реални обучители и консултанти в процеса на стажуването на учениците в реалната практическа среда
- Иницииране сформирането на Консултативен съвет към Община Свищов, включващ местни и регионални представители на Професионалните гимназии, работодатели, Агенция по заетостта- БТ Свищов, браншови и синдикални организации.
- Усъвършенстване системата за професионално ориентиране на учениците в гр. Свищов и региона.
- Провеждане на информационни кампании за насърчаване на достъпа до различните форми на образование с цел придобиване на необходими нови умения
- Насърчаване и развитие на ученическия спорт, повишаване на двигателната активност на учениците;
- Ефективно управление на финансовите средства в условията на делегиран бюджет;
- Ритуализация на училищния живот и превръщане на училището в територия на учениците;
- Утвърждаване на Ученическия съвет като колективен орган за управление на училището;
- Изграждане на подкрепяща среда – гражданско образование и активно партньорство с родители;
- Утвърждаване на Училищното настоятелство като орган с реални и ефективни правомощия в областта на финансовата и управленската дейност на гимназията;
- Утвърждаване на диференциран подход в заплащането и обективна система  за оценка качеството на учителския труд, обвързан с  повишаване качеството на обучението;
4. Приоритети:
- Повишаване на интереса на учениците към учебен труд и практическа  реализация на знанията и уменията. Акцентиране върху ученето „чрез правене”, използване на иновативни техники в преподаването;
- Надеждна  комуникация с родителите на учениците и осигуряване на редовна и позитивна обратна информация чрез общи и индивидуални родителски срещи и използване на разнообразни форми за информиране;
- Работа по гражданското образование и възпитание с цел изграждане на подкрепяща среда и редуциране на нежелателното поведение на учениците;
- Утвърждаване на формите за традиционни за училището дейности:  състезания, празници, посещения, екскурзии и др. в партньорство с образователни институции, родители, УН, неправителствени организации, бизнес партньори и др.;
- Акцентиране върху използването  на съвременни методи и ИКТ в  преподаването;
- Екипност в работата на учители и служители– взаимна комуникация, съвместно вземане на решения, стимулираща образователна среда, компетентно и отговорно поведение;
- Ефективно използване и обновяване на материално-техническата база чрез съгласуване с финансиращия орган и собствен принос на училищната общност;
- Осигуряване на извънбюджетни форми на финансиране чрез кандидатстване по проекти.
- Управление на училището не от хора, а от правила.
5. Принципи на управлението
- Ориентираност към личността
- Равен достъп
- Сътрудничество.
- Отговорност
- Гъвкавост
- Единство в многообразието
- Автономност.
- Отчетност
- Ефективност
- Законосъобразност

6. Управление на организацията
6.1. Организиране.
- Усъвършенстване и повишаване ефективността от работата на ПС и личната отговорност на всеки негов член;
- Изграждане и  работа на постоянно действащи комисии, организиране на дейността, контрола, повишаване ефективността;
- Изграждане на временни комисии за различни дейности в съответствие с плана на гимназията;
- Създаване на Дирекционен съвет
- Създаване на  ученически и родителски активи по класове;
- Утвърждаване на дейностите на ПК, МО
- Развитие дейността та  на Училищното радио.
6.2. Планиране
- Годишен план
- План за контролната дейност – директор, помощник-директор
- План за квалификация на учителите
- Вътрешни правила за осигуряване на качество на професионалното образование и обучение
- Планове на комисии, предметни групи и МО
- Годишни разпределения
- План на класните ръководители
- Годишна програма за възпитателната работа в общежитието
- План за дейности при бедствия, аварии, катастрофи
- Образец за план за всяка дейност, комисия
- График за писмени изпитвания, контролни и класни работи
- График за консултации, срещи с родители

6.3. Контрол:
Административен контрол:
- СФУК
- училищна и учебна документация;
- спазване на правилници, длъжностни характеристики, графици, планове;
- спазване на срокове;
- спазване на изискванията за безопасни условия на труд.
Педагогически контрол
- резултати от УВР;
- техники и технологии на обучение;
- ефективно използване на МТБ;
- участие на социалните партньори в обучението.
Контролът – добронамерен, подчертаващ тенденциите, утвърждаващ компетентността, всестранен, целенасочен, обективен, с разработване на инструментариум, осигуряващ надеждност и обективност.

6.4. Работа с персонала:
- Подбор на кадрите;
- Квалификация на персонала;
- Подпомагане на новопостъпили учители;
- Разпространяване добрия опит, прилагане на  интерактивни  методи, ИКТ, действения подход – “Учене чрез правене”
- Мотивиране на персонала
- Оценка работата на персонала, училищното ръководство, ученик, родител;
- Работа със синдикатите;
- Общо събрание;
- Изграждане на екипи за извършване текущи ремонти по сградния фонд, основен ремонт, отстраняване други повреди по МТБ;
- Сформиране на екипи за решаване на актуални проблеми.
6.5. Работа с учениците:
- Ученикът – в центъра на образователния процес – Училището територия на учениците;
- Гражданско образование;
- Развитие на ученически отдих и туризъм;
- Повишаване на двигателната активност на учениците;
- Съответствие на знанията с ДОИ:

  • входящи тестове – входящо ниво
  • изходящи тестове – външно оценяване
  • сравняване и анализиране на резултатите
  • диагностициране на учениците по класове, випуски

- Работа с надарени деца
- Работа с деца със специфични образователни потребности;
- Интеграция на ученици от малцинствените групи и отдалечените селски райони (Приложение 1);
- Работа с деца, застрашени от отпадане;
- Работа с трудно успяващи ученици (Приложение 2);
- Работа с деца в риск (Приложение 3);
- Ограничаване на девиантното поведение и резултатите от него;
- Изграждане на система за наказания, стимулиране и мотивиране на учениците;
- Ученикът – реален партньор в УВП;
- Използване на ИКТ и интерактивни методи;
- Здравно образование;
- Подпомагане на професионалната кариера и индивидуално развитие (Приложение 4);
- Проследяване на реализацията на учениците;
- Утвърждаване на ученическия съвет и ученическите активи по класове;
- Ефективно провеждане на производствена практика:

  • Сключване на договори с базови предприятия и фирми;
  • План за производствена практика, съгласуване с предприятията, утвърждаване, разпределение;

6.6. Родители, социални партньори, медии, обществена подкрепа.
- съвместна работа с родителите, училищното настоятелство и обществеността (Приложение 5);
- популяризиране дейността на училището;
- съвместно разработване и работа по проекти – работодатели, НПО
- обсъждане и разработване становища и препоръки за подобряване на дейността.
6.7. Финансов аспект:
- Училището – второстепенен разпоредител на бюджетни кредити на МОМН;
- Директорът – непрекъснато усъвършенства мениджърски и икономически компетенции;
- Намаляване на разходите за поддръжка на сградния фонд чрез кандидатстване и разработване на проекти за енергийна ефективност;
- Използване на учебната база за допълнителни педагогически услуги, квалификация на безработни;
- Разработване и реализиране на проекти;
- Осигуряване на допълнителни средства чрез УН;
- Развиване на стопанска дейност – производство и услуги
- Ефективно използване на наличния сграден фонд чрез отдаване под наем.
6.8.Развитие и усъвършенстване на материалната база:
- Реконструкция на отоплителната инсталация и подмяна на водогрейния котел
- Разширяване на системата за видеонаблюдение;
- Ремонт на система за външно отводняване;
- Създаване на практическа база за обучение по
- Разработване на проект за енергийна ефективност на сградите ( училище и общежитие)  – подмяна дограма, саниране, външно боядисване;
- Ремонт на класни стаи и административни помещения.

VI. ЗАКЛЮЧЕНИЕ.
При реализиране на дейностите на гимназията, персонала да съблюдава следните етични норми:
Да се научим да живеем заедно като се развиваме, разбираме и зачитаме себе си и другите, справяме се в конфликтни ситуации в дух на толерантност;
Да се научим да бъдем, а не да изглеждаме. Да правим най-доброто, да отдаваме най-доброто от себе си за изпълнение на поставените цели. Да правим, значи да знаем, да се научим да знаем, знанието е движещата сила на прогреса;
Учителят ежедневно да проявява качества, не да иска да направи ученика като себе си, а ученикът да поиска да стане като учителя.

Очаквани резултати от заложените дейности в стратегията:
- Повишено качество на образование и обучение;
- Подобрена и осъвременена материално-техническата база и гарантиране на здравословни и безопасни условия на труд;
- Ефективна координация между институциите, заинтересовани от качествено професионално образование, адекватно на динамичния пазар на труда;
- Изградена подкрепяща среда – увеличаване на гражданското образование, организиране на извънкласните форми, подобряване на здравното образование, работа с учениците за преодоляване на негативни прояви, създаване на активно действащи УС и училищно радио;
- Привличане на медиите като партньори за популяризиране постиженията на училището;
- Осъществено партньорство с родителите – равноправен диалог с тях, умение за общуване със собствените си деца, мотивиране за различни видове съвместни дейности, повишаване на ефективността на УН и УС;
- Изградена на система от индикатори за оценка на качеството на работа в училище,
- Адекватна оценка на качеството на учителския труд и заплащане в съответствие с качеството на работа.

Стратегията подлежи на актуализация в началото на всяка учебна година, следвайки основните си цели.
Настоящата стратегия е обсъдена и приета на заседание на Педагогическия съвет с Протокол №13 от 14.09.2010.


Приложение 1

ИНТЕГРАЦИЯ НА УЧЕНИЦИ ОТ МАЛЦИНСТВЕНИТЕ ГРУПИ И ОТДАЛЕЧЕНИТЕ СЕЛСКИ РАЙОНИ

ОСНОВНА ЦЕЛ: Изграждане на адекватен училищен механизъм за обезпечаване на условия за интегрирането на децата от малцинствените групи и отдалечените селски райони в живота на училището и града.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ: Улесняване на приспособяването на учениците към новите условия
ДЕЙНОСТИ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ: Индивидуални разговори на класния ръководител с всеки новопостъпил ученик от малцинствен произход за идентифициране на трудностите, които среща и оказване на конкретна помощ.
- работа на възпитателите от ученическото общежитие с учениците, които живеят там;
- запознаване на учениците и учителите със Закона за защита от дискриминацията;
- провеждане на часове във всички класове, посветени на търпимостта и толерантността към различията/засилена работа н тази насока на кл.р-ли на класове с голям брой представители на малцинствените общности;
- кандидатстване по проекти и търсене на финансиране за реализацията на програми подпомагащи обогатяването на културата на децата от отдалечените райони, подобряване на общуването между връсници от различен произход и достъп до по-добри възможности за ограмотяване;
- подсигуряване на пътуващите ученици на консултации и помощ по отделните предмети.
ФИНАНСОВО ОСИГУРЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ:
- доброволен труд;
- от бюджета на училището.
 
Приложение 2

ДЕЙНОСТИ С ТРУДНО УСПЯВАЩИТЕ УЧЕНИЦИ

ЦЕЛИ: Да се подпомогне успеваемостта на учениците, които срещат трудности при усвояването в УВП
ОСНОВНИ ЗАДАЧИ: Да се изгради комисия за работа с трудно успяващите ученици, която да подпомага успеваемостта на учениците. Работата и да бъде подчинена на навременното отстраняване на затрудненията възникнали в учебната дейност на учениците, да се търсят възможности за попълване на пропуските и повишаване успеваемостта на учениците.
- навременно проучване на всички трудно успяващи ученици;
- усвояване на минимума знания, чрез консултации, помощ в ПИГ и др.индивидуална работа.
МЕРОПРИЯТИЯ:
1. Проучване на изоставащите ученици по класове и предмети – кл.ръководители;
2. Включване на всички изоставащи ученици в ПИГ и групи за взаимопомощ;
3. Консултации по всички предмети по график утвърден от директора – ежеседмично. Консултациите да са задължителни за трудно успяващите ученици;
4. Класните ръководители да подържат ежемесечна връзка с родителите на трудно успяващите ученици.
 
Приложение 3

ПРОГРАМА
ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА РИСКОВОТО ПОВЕДЕНИЕ И РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ НЕГО

ОСНОВНА ЦЕЛ: Ориентиране на училището към развитие на социалната компетентност на учениците за избягване на рисково поведение.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ: Да се създаде ефективно действащ механизъм за работа с „деца в риск”.
ДЕЙНОСТИ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ: Създаване и поддържане на база данни за децата с рисково поведение.
- Подсигуряване на постоянен достъп на тези деца до индивидуална помощ и консултации;
- Работа с родителите;
- Активно работеща УКБППМН;
- Провеждане на часове с класните ръководители, инспектора от ДПС, относно рисковото поведение и превенция на насилието над деца;
- Раздаване на информационни материали и прожектиране на видеофилми по темата.
ФИНАНСОВО ОСИГУРЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ:
- доброволен труд;
- от бюджета на училището.
 
Приложение 4

ПРОФЕСИОНАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

ОСНОВНА ЦЕЛ: Подготовка на подрастващите за придобиване, разширяване и усъвършенстване на професионалната квалификация с цел подобряване пригодността за заетост, подпомагане на професионалната кариера и индивидуално развитие.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ: Учениците да осмислят връзката между училищните постижения в най-широкият смисъл и професионалните възможности в бъдеще като метод за повишаване мотивацията за учене. По-добра реализация на пазара на труда.
- да придобият знания и умения по дадена професия;
- да насочат вниманието си към собствените си качества във връзка с подготовката за реализация.


ДЕЙНОСТИ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ:
- Осъществяване на държавен прием по професии, търсещи се на пазара на труда в общината;
- Организиране на срещи на дванадесетокласници със специалисти от БТ и Дирекция социално подпомагане;
- Организиране на срещи на дванадесетокласници работодатели от професията, по която се обучават с цел осигуряване на стаж и работа след завършването.
ФИНАНСОВО ОСИГУРЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ:
- доброволен труд;
- от бюджета на училището.
 
Приложение 5

ДЕЙНОСТИ С РОДИТЕЛИ И ОБЩЕСТВЕНОСТ

Една от основните задачи на преминаването към демократична система е възраждането на гражданското общество, което да създаде възможности за все по-активно включване на обществеността в решаването на образователни проблеми. Гражданското образование в общообразователните училища е насочено към формирането на знания и умения за активно взаимодействие със социалната среда, участие в демократичните процеси, изграждане на култура на поведение и взаимодействия, уважение към гражданските права и отговорности.
Принципите върху, които следва да се изграждат връзките и взаимоотношенията на училището и обществените органи са:
- демократичност и осигуряване на достъп до образование за всички;
- приемственост и спазване на основните традиции на българското училище;
- откриване на повече възможности за диференциране и перманентно обучение.
ОСНОВНИ ЗАДАЧИ:
І. Работа на класните ръководители и ръководството на училището:
1. Грижа и отговорност на класния ръководители да бъде привличането на семейството като съюзник на училището във обучението и възпитанието на децата;
2. Изграждане на родителски съвети по класове с цел:
- Приобщаване на родителите към училищния живот;
- Ангажиране на родителите с проблеми свързани със социалното поведение и личностното развитие на учениците;
- Финансово обезпечаване на част от изявите на учениците и подобряване на МТБ;
- Решаване на конфликти.
ІІ Работа с училищното настоятелство:
1. Обсъждане и разработване на становище и препоръки за подобряване на работата на учениците и опазване здравето и живота им;
2. Развитие на дарителска дейност и осъществяване на взаимовръзка с фондации, творчески съюзи и държавни и частни фирми.
ІІІ. Работа с обществеността:
1. Популяризиране дейността на училището – чрез местната преса и ученическия вестник;
2. Оказване на помощ и съдействие;
3. Участие на училището в обществени проекти.
МЕРОПРИЯТИЯ
1. Да се изградят и заработя активно родителски съвети към всяка паралелка;
2. Съвместно с родителите да се предприемат мерки за подобряване на дисциплината в училище и намаляване на броя на безпричинните отсъствия;
3. Редовно да се информират родителите за състоянието на децата им, предстоящите писмени, контролни и класни работи;
4. Всеки последен четвъртък от месеца – ДЕН НА РОДИТЕЛЯ от 17,00 до 18,00 часа;
5. Да се подготвят анкети, тестове за формулиране на основните проблеми на ученици и родители. Включително и по основния проблем, по които работи училището „ Мотивацията за постигане на по-високи резултати в УВП”;
6. Индивидуална работа с ученици и родители;
7. Популяризиране работата на нашите ученици на общинско и национално ниво;
8. Сътрудничество с общинската администрация, фирми и обществени организации.

Контактна информация

Свищовска професионална гимназия
"Алеко Константинов"

🌐 ул. "Искър" №19, гр. Свищов,
обл. В. Търново, 5250, България

✉️ Е-мейл: info-300819@edu.mon.bg
Стационарни телефони:
📞 0631/60812 - Директор
📞 0631/60851 - Канцелария

🕔 Работно време:
делнични дни от 8:00 ч. до 16:30 ч.

rsvu logo bg

 

 

billboard spg 1

 

 

telefon